Reklam
  • Reklam
Reklam
Ersoy Toptaş

Ersoy Toptaş

  • LinkedIn

Kimin için Adalet ?

Bilgi Edinme Hakkı Anayasal bir hak olmakla birlikte, ifade özgürlüğü ile yakın ilişki içerisindedir.

Anayasal hakkınız olması bu hakkı aynı zamanda özgürce kullanma anlamına gelmektedir. Ancak çeşitli nedenler ve kelime oyunları ile bu hakkınızı özgürce kullanmanız engellenebilmektedir.

Anayasanın 74.maddesi 4982 sayılı bilgi edinme kanunu bunu açıkça belirtmektedir.

Bilgi edinme hakkı; açıklık ve şeffaflık, eşit ve tarafsızlık ilkelerine uygun olarak kullanılması günümüz modern devletlerinin temel bir görevidir.

Diğer bir ifade ile devlet ile bireyler arasındaki iletişim kanallarının bilgi edinme hakkı vasıtasıyla açık tutulması, devletle bireyler arasındaki mesafenin azalmasını ve güven duygusunun güçlenmesini sağlayarak bireylerin devlet yönetimine yabancılaşmasına engel olur.

Şimdi aşağıda örnek bilgi edinme hakkı yazısı okuyacaksınız

Foça Belediyesine; 11 Haziran 2017 tarihinde,  “ 2017 Yılı” için belediye tarafından yaptırılan masa takvimi ile ilgili bilgi talebinde bulunulmuştur.

05 Temmuz 2017 tarihinde ilgili belediye tarafından verilen cevap, bilgi edinilmek istenen konu ile alakalı olup olmadığını, siz değerli okurların takdirine bırakıyorum.

BİLGİ EDİNMEK İÇİN SORULAN SORULAR

Foça Belediyesi Bimer Soruları

BİLGİ EDİNME CEVABI

Foça Belediyesi Bimer Cevabı

 

Bakınız hiç yorum yapmıyorum, konu yargıya intikal etmek üzeredir.

Yakın zaman önce bir partinin genel başkanı ADALET için Ankara ‘dan İstanbul ‘ a yürüdü. Benim için önemli olan konu 400-450 kilometre yürümesi değil; neden, kim için ve kiminle yürüdüğüdür.

Adalet yürüyüşüne herkes katılabilir demişti, peki şimdi kendisine soruyorum;

Sayın; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,

Foça belediyesinin bana verdiği cevap sizce Adaletli bir cevap mı? Yürüyüşünüzün temel konusu olan ADALET kavramı ile bağdaşan bir cevap mı? Anayasal hak ve özgürlükler ve aynı zamanda ifade özgürlüğü ile alakalı bir cevap mı?

Siz o sırada yollarda sıcaktan ve yürümekten dolayı alnınızdan akan terinizi silmeye bile vakit bulamadığınız zamanda verilen bu cevap sizce doğru bir cevap mı?

Soruyorum, siz bu ülkede iktidar olursanız? Adaleti böyle kadrolarla mı sağlamayı düşünüyorsunuz? Eğer böyle kadrolar ile sağlamayı düşünüyorsanız, o zaman ilkönce kendi kadrolarınızı adalet konusunda bilinçlendirmeniz ve eğitmeniz gerekmektedir.

Yok, hayır,  Adaleti tek başınıza sağlamayı düşünüyorsanız yaptığınız yürüyüş sadece uzun kilometreli bir yürüyüş olarak kalacaktır.

Bu yazı 955 defa okunmuştur .

Son Yazılar