Reklam
  • Reklam
Reklam
Ersoy Toptaş

Ersoy Toptaş

  • LinkedIn

Gitmek mi zor kalmak mı?

Ekonomide “marjinal fayda “ demek; negatif eğilim demektir,  matematikte “Son Birim” anlamını ifade etmektedir. Yani tüketilen miktar arttıkça, tüketicinin ihtiyacı ve sağladığı fayda da azalacaktır.

Basit bir örnek vereyim; Bir tepsi baklavadan yemiş olduğunuz baklava dilimleri arttıkça sizin artık yeme isteğiniz azalacak ve hatta yediğiniz baklavanında size faydasından çok zararı dokunacaktır. Hani derler ya “tadında bırak artık” diye işte öyle bir şey.

Özet olarak herhangi bir konuda fayda sağladığınızı veya faydalandığınızı düşünüyorsanız bunun marjinal fayda noktasını da düşünmelisiniz çünkü baklava tadı belli bir zaman sonra “kabak tadı” na dönüşebilir.

Yaşadığımız ilçedeki sorunlar yumağını inceleyerek, marjinal fayda ve son birim noktasına ulaşmış, kabak tadı vermeye başlamış konular nelerdir… Bakalım

Durumu tümden gelim yöntemi kullanarak inceleyelim; Yerel yönetim konusuna biraz değinmek istiyorum. Artık misyonunu ve vizyonunu tamamlamış, bu saatten sonra ilçeye faydadan çok zararı dokunan bir belediye başkanı ile kala kalmış durumdayız. Kendisine 2004 yılından 2017 yılına kadar foçaya sağladığı veya Foça’nın ona sağladığı faydalar için teşekkür edip, hakkını helal et başkanım deyip 2019 yılında vedalaşmanın zamanı gelmiş gibi gözükmektedir, bunu ben değil ekonominin marjinal fayda yasası ve matematiğin son birim konusu söylemektedir, tamamen teknik bir konudur.

Mesele CHP değildir !!! , ikinci defa yazıyorum Mesele CHP Değildir!!! CHP gibi köklü bir partinin yerel yönetimde tek adam ısrarına bir anlam verememekteyim, Foça ilçesinde sadece Gökhan Demirağ ‘ mı var? … Açın gençlerin önünü… Cumhuriyeti benimsemiş, partisine gönül vermiş çok değerli gençler var. Hayalleri ve ümitleri olan tertemiz fikirler var. Açın gençlerin önünü…

Analiz Nedir?  Bir konuyu temel parçalarına ayırarak, daha sonra parçaları ve aralarındaki ilişkileri tanımlayarak sonuca gitme yoludur.

Aslında bir konuyu incelerken; temel analiz ve teknik analizinizi birlikte yapmak durumundasınız. Geçmiş ve şimdiki zaman aralığındaki önemli parçalar arasındaki ilişkileri tanımlamak bir analizdir.

Örnek;

1-) Foça belediye başkanının yerel yönetim konusunda yetersiz kaldığı

2-) Artık faydalı olmadığı ve daha da yönetimde kalacak olursa Foça ilçesine zararı dokunacağı

3-) Gökhan Demirağ ‘ın yönetim konusundaki taraflı ve adaletsiz davranışları

4-) İş bilmezliği

5-) Vurdumduymazlığı

6-) Foça halkının problemlerini görmezden geldiği

Gibi yüzlerce çoğaltılabilir sorunlar ve bitmek tükenmek bilmeyen bahaneler ile artık mutlu ve huzurlu bir Foça hayal bile edemeyiz… “ GİT ARTIK ” demenin vakti geldi.

Gitmek mi zor kalmak mı?

Bu yazı 609 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar